Home
 

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Oczka wodne w naszych ogrodach nie należą do rzadkości. Coraz częściej się na nie decydujemy, albowiem są one niezwykle dekoracyjnym elementem i stanowią piękne dopełnienie ogrodowej aranżacji. Decydując się na te rozwiązanie, musimy jednak o kilku istotnych rzeczach pamiętać. Chodzi tutaj m. in. o kwestię czystości wody – jest to bardzo ważna sprawa, tym bardziej, że w takim zbiorniku wodnym znajdują się rośliny i niejednokrotnie również ryby. Trzeba zatem stworzyć dla nich możliwie jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Stąd też zachodzi konieczność zamontowania odpowiedniej pompy i systemu filtracyjnego. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – koniecznie zajrzyj tutaj.
W trosce o czystość wody
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że oczko wodne wpływa na estetykę ogrodu. Wykopanie dołka, napełnienie go wodą i posadzenie roślin itd. to stanowczo za mało. Aby taki zbiornik należycie spełniał swe zadanie, sprawą absolutnie priorytetową jest utrzymanie go w czystości. Bardzo pomocne okażą się tu właśnie wspominane już pompy i systemy filtracyjne. Przy ich doborze trzeba się kierować określonymi kryteriami. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie czy w takim zbiorniku znajdować się będą wyłącznie rośliny, czy też zamierzamy w nim również hodować ryby? Czemu to takie istotne? Tego względu, że zbiornik, w którym znajdują się ryby wymaga lepszej filtracji aniżeli ten tylko z roślinami. Ponadto niemałą rolę odgrywa również lokalizacja oczka wodnego.
Miejmy zatem na względzie to jakie jest nasłonecznienie danego miejsca i czy w pobliżu rośnie dużo drzew. Powinniśmy być świadomi tego, że nawet niewielkie oczko wodne jest zintegrowanym, specyficznym systemem, w którym niezbędne jest utrzymanie biologicznej równowagi na stosownym poziomie. Naturalne zbiorniki wodne radzą z tym sobie doskonale same, jednakże w przypadku zbiorników sztucznych – a do takich zalicza się oczko wodne – sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Jeżeli oczko pozostawimy sobie same na pastwę losu, w bardzo krótkim czasie ulegnie zanieczyszczeniu. Nie dość, że jakość wody znacznie się pogorszy, to na dnie zbiornika zgromadzi się szlam, nie wspominając o tym, że sinice i zielenice zaczną rozwijać się na potęgę. Jeżeli interesują cię inne informacje na ten temat, zajrzyj tutaj.
Dobór odpowiedniego systemu
Dobór pompy i systemu filtracyjnego jest podyktowany licznymi przesłankami. Filtry podzielić można na dwie podstawowe kategorie, a mianowicie na filtry przepływowe oraz ciśnieniowe. W zależności od wybranego rodzaju filtra i jego mocy, trzeba dopasować pompę o odpowiednich parametrach technicznych. Filtry przepływowe są przeznaczone do oczek o średniej i dużej wielkości, z kolei filtry ciśnieniowe znajdują zastosowanie w przypadku oczek małych oraz średnich. Można tu nadmienić, iż filtry ciśnieniowe niemalże w stu procentach są zakopane w ziemi, umieszcza się je obok zbiornika. Jeżeli mamy problem z dobraniem właściwego systemu filtracyjnego, powinniśmy się zwrócić o poradę do specjalisty. Nierzadko bowiem jest tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie – wydawać by się mogło – szczegóły mogą mieć wpływ na decyzję w tej sprawie.
Oczywiście jest zalecane stosowanie pomp i filtrów znanych producentów specjalizujących się od lat w tego typu asortymencie, ponieważ za renomowanymi markami stoi wysoka jakość. Prawidłowo dobrany system przynosi szereg korzyści. Bardzo skutecznie oczyszcza wodę w zbiorniku. Przyczynia się zatem do utrzymania w nim równowagi biologicznej. Po jakimś czasie na gąbkach filtracyjnych zaczynają się gromadzić mikroorganizmy – one także przyczyniają się do tego, że woda jest w dobrym stanie (mikroorganizmy te żywią się nadwyżkami składników pokarmowych). Porządny system filtracyjny to również gwarancja, iż z wody są usuwane na bieżąco rozmaite czynniki chorobotwórcze, co sprawia że gatunki fauny i flory znajdujące się w oczku wodnym są zdrowe. O czystość wody dbać trzeba szczególnie latem, gdyż wskutek wysokich temperatur ekosystem zbiornika może się gwałtownie załamać.

May 23, 2013 This post was written by Categories: Uncategorized Tagged with:
No comments yet


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>