Home
 

Jak segregować odpady w domu?

Problem ze śmieciami jest w chwili obecnej jednymi z najpoważniejszych problemów środowiskowych na świecie. Taki stan rzeczy wynika stąd, że ludzie wytarzają coraz więcej odpadów, w związku z czym zwiększają się systematycznie potrzeby związane z organizowaniem miejsca służącego do ich przechowywania. Nie bez powodu zatem tyle się mówi aktualnie o segregowaniu odpadów – należy zwrócić uwagę na to, że staje się to już koniecznością. Jakie kwestie w tym kontekście są ważne – zajrzyj tu, a się tego dowiesz.
Domowa segregacja
Przede wszystkim należy zacząć od podziału odpadów – wyróżnia się śmieci przemysłowe oraz komunalne. Mianem komunalnych określa się te, które są wytwarzane przez gospodarstwa domowe. W skali roku w każdym gospodarstwie domowym powstaje kilkaset kilogramów śmieci. Na wysypisko trafia wiele cennych materiałów – zamiast je marnować, lepiej poddać recyklingowi. Aby jednak coś nadawało się do ponownego przetworzenia, śmieci muszą być selekcjonowane w odpowiedni sposób. Z punktu widzenia recyklingu najbardziej pożądane są papier, szkło oraz tworzywa sztuczne. Zanim trafią one do pojemników należy je przygotować. Nie jest dopuszczalne m. in. wyrzucanie puszek czy butelek z zawartością. Tekturowe kartony można poskładać, a plastikowe butelki zgnieść – zajmą wówczas mniej miejsca.
Nie jest to trudne. Sprawny system gromadzenia posegregowanych odpadów zorganizować w domu może każdy. Zwłaszcza, że obecnie zakupić można specjalne pojemniki przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych. Wśród nich znajdują się również i takie modele, których bez przeszkód można używać w mieszkaniach w blokach – tak więc stwierdzenie, że selekcjonowanie odpadów w mieszkaniu w bloku jest niemożliwe można potraktować tylko i wyłącznie w kategoriach wymówki. Rzecz jasna właściciele jednorodzinnych domów pole do popisu mają nieco większe, gdyż mogą wystawić pojemniki przed dom. Jest to bardzo praktyczne i wygodne. Co wypada wiedzieć o samych pojemnikach – zajrzyj tu, a znajdziesz wszelakie niezbędne informacje na ten temat.

Odpowiednie pojemniki
Dostępne w sprzedaży pojemniki do segregowania odpadów odznaczają się m. in. zróżnicowaną pojemnością, co wynika z urozmaiconych potrzeb użytkowników. W wolnostojących domach bardzo często znajdują zastosowanie pojemniki 240l. Z powodzeniem mogą je także stosować niewielki firmy, gdzie ilość odpadów zbliżona jest do tej w gospodarstwach domowych (oczywiście nie mogą być to też jakieś szczególne odpady, np. substancje chemiczne). 240 litrów to pojemność jak najbardziej optymalna. Decydując się na zakup takich właśnie pojemników, trzeba przede wszystkim wybrać pomiędzy modelami metalowymi a wykonanymi z tworzyw sztucznych. Jedne i drugie nie są pozbawione licznych zalet, aczkolwiek na chwile obecną częściej spotykane są w użyciu modele wykonane z tworzyw sztucznych. Ogromnym ich atutem jest to, że różnią się kolorami – każda barwa jest przypisana konkretnemu rodzajowi odpadów. Pojemniki zielone są przeznaczone do gromadzenia szkła, żółte – do tworzyw sztucznych, natomiast niebieskie – do papieru. Jest to zestaw podstawowy.
Dodatkowo pojemniki można zidentyfikować poprzez umieszczenie na nich stosownych oznaczeń. Bez względu na to czy wybór pada na modele metalowe, czy z tworzyw sztucznych – pojemniki muszą się odznaczać bardzo wysoką jakością. Na ogół są wystawiane na zewnątrz, a jak wiadomo, warunki atmosferycznie nie zawsze należą do sprzyjających. Pojemnik nie może być zatem podatny na wilgoć, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, a oprócz tego musi go cechować odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto powinien być skonstruowany w taki sposób, by korzystanie z niego było wygodne – łatwo otwierająca się klapa, odpowiedniej wielkości otwory, kółka z blokadami oraz uchwyty. Takie kwestie w ogromnym stopniu decydują o walorach użytkowych pojemników na odpady. Należy ich szukać w sklepach, które specjalizują się w rozmaitych systemach przechowywania i transportowania odpadów. Dysponują one modelami liczącymi się na rynku producentów.

September 9, 2013 This post was written by Categories: Uncategorized Tagged with:
No comments yet


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>