Home
 

Jak wybrać najlepszy sekator?

Sekator jest jednym z najważniejszych narzędzi, których potrzebujemy podczas prac w ogrodzie. Służy on do przecinania gałęzi – mogą się one odznaczać zróżnicowaną grubością, gdyż w zależności od tego trzeba dobrać odpowiedni rodzaj sekatora. W tym zaś zakresie mamy na rynku bardzo duży wybór. Tak więc do naszej dyspozycji są modele nożycowe, kowadełkowe, jednoręczne bądź dwuręczne. W sekator bez problemu zaopatrzymy się w sklepach ogrodniczych czy w supermarketach. Nie jest to drogi sprzęt, chociaż najrozsądniej jest zaopatrywać się w ten pochodzący od najlepszych producentów – zapłacimy co prawda więcej, ale na dłuższą metę się nam to opłaci. Co warto brać przy tej okazji pod uwagę – zerknij tu, a się dowiesz.
Sekatory nożycowe i kowadełkowe
Na wielu stronach poświęconych tematyce ogrodniczej (i nie tylko) zamieszczane są adresy url , które odsyłają nas do różnych sklepów ogrodniczych online. Przeglądając ich ofertę, możemy się przekonać o tym, że urozmaicenie w dziale „sekatory” jest bardzo duże. Podstawowy ich podział obejmuje modele nożycowe oraz kowadełkowe – różnice pomiędzy nimi widać wyraźnie w konstrukcji mechanizmu tnącego. Sekatory nożycowe, co sugeruje zresztą już sama ich nazwa, przypominają pod tym względem zwykłe nożyce. Jego szczęki odznaczają się półkolistym kształtem, przy czym jedna z nich jest wklęsła i wąska, druga zaś wypukła i szeroka – oba te elementy zachodzą na siebie.
Sekatory tego typu często określane są mianem dwuostrzowych. Z kolei w sekatorach kowadełkowych jedna szczęka ma formę klina, który dociskany jest do drugiej szczęki – jest ona płaska. Płaska szczęka została dodatkowo wyposażona w ząbki na krawędziach, dzięki czemu cięte gałęzie nie ześlizgują się z niej. Zarówno odmiana nożycowa, jak i kowadełkowa dostępna jest w wersji jednoręcznej oraz dwuręcznej. Co to oznacza w praktyce? Wszystko w tym momencie zależy od tego, do cięcia jak grubych gałęzi jest wykorzystywany dany sekator. Modele dwuręczne używane są przy cięciu gałęzi o większej średnicy – wymaga to większej siły i nacisku, stąd też właśnie taka ich, a nie inna konstrukcja. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się jakie przeznaczenie mają sekatory jednoręczne – zerknij tutaj.
Sekatory do różnych zadań
W jednoręcznej wersji sekatorów kowadełkowych oraz nożycowych zamocowana jest specjalna sprężyna, której zadaniem jest rozchylanie szczęk. Takie narzędzia są przeznaczone od obcinania cienkich gałęzi, które bez problemu znajdują się w zasięgu ręki użytkownika. Można w ten sposób dla przykładu przycinać wilki (czyli młode, rosnące pionowo pędy), pozyskiwać zrazy (te części, których używa się przy pozyskiwaniu nowych roślin, do szczepienia) czy do formowania krzewów róż. Jak więc zatem widać, w rachubę wchodzą tutaj raczej lżejsze czynności. Każdy ogrodnik posiada na wyposażeniu kilka odmian sekatorów, ponieważ roślinność w ogrodach jest urozmaicona i wymaga zastosowania różnorodnego sprzętu. Przy zakupie sekatora jest kilka rzeczy, na które należy – poza powyższymi aspektami – zwracać uwagę. Przede wszystkim liczy się jego jakość. O niej natomiast decyduje sposób wykonania sekatora, a także to jakie materiały zostały do tego celu wykorzystane.
Od tego w ogromnym stopniu uzależnione jest to jak długo będziemy mogli z danego sekatora korzystać – a przecież nie kupujemy go z myślą tylko o jednym sezonie. Zwracajmy również uwagę na ostrza. Znawcy tematu polecają w szczególności takie modele, gdzie ostrza zostały pokryte warstwą teflonu. To sprawia, że praca z sekatorem jest efektywniejsza – zmniejsza się bowiem tarcie, a zwiększa się precyzja cięcia. Rączki narzędzia powinny dobrze leżeć w dłoniach – jest wskazane, by były zrobione z aluminium, co sprawi, że cały sprzęt będzie lżejszy. O wiele wygodniej pracuje się nam lekkimi narzędziami. W celu zwiększenia komfortu użytkownika znani producenci pokrywają rączki sekatorów specjalnymi powłokami antypoślizgowymi – nie ma zatem ryzyka, że podczas pracy sekator nagle wyślizgnie się nam z ręki. Pod adresami url sklepów online, które odwiedzamy znajdziemy ogromny wybór sekatorów.

April 26, 2013 This post was written by Categories: Uncategorized Tagged with:
No comments yet


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>