Home
 

Żywopłot – ważny element ogrodu

Systematyczne przycinanie żywopłotu to absolutna konieczność, jeżeli zależy nam na tym, by nasz żywopłot był mocny, zwarty i gęsty. Jeżeli dopuścimy się w tym zakresie zaniedbań, nie mamy co liczyć na zadowalające efekty. Zamiast pięknej ściany zieleni uzyskamy rzadki i niezbyt estetycznie prezentujący się żywopłot, stąd też tak ważne jest to, aby o powyższej kwestii nie zapominać i solidnie się do niej przykładać. Co prawda osiągnięcie zamierzonego celu zajmie nam trochę czasu (rezultaty systematycznego formowania żywopłotu zobaczymy tak na dobrą sprawę dopiero po trzech czy czterech latach) i będzie dosyć pracochłonne, niemniej jednak zadanie te możemy sobie ułatwić poprzez zakup odpowiedniego sprzętu. Na wyposażeniu każdego ogrodnika znajdują się dobre nożyce do żywopłotów – więcej na ten temat można znaleźć w poniższym artykule.
Rodzaje nożyc do żywopłotów
Spośród licznych narzędzi ogrodniczych nożyce do żywopłotów zaliczają się do tych najpowszechniej używanych. Podstawowy ich podział obejmuje modele ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Do pierwszej kategorii zaliczane są także nożyce akumulatorowe, które przy stosunkowo niedużych żywopłotach są niezwykle popularnym rozwiązaniem. Podobnie jest też z innymi modelami ręcznymi. To najtańsza opcja, ale minus jej jest taki, że nie zapewnia nam ona wysokiej precyzji cięcia. Mówiąc innymi słowy, nie jesteśmy w stanie uzyskać idealnych kształtów. O wiele lepiej do formowania nadają się elektryczne lub spalinowe nożyce do żywopłotów – nie wspominając już o tym, że praca z nimi jest po prostu wygodniejsza.
Wiele jest aspektów, o których trzeba pamiętać, kupując nożyce do żywopłotów. Ważne są takie kwestie jak m. in. wielkość żywopłotu, gatunki roślin z jakich jest on złożony, a także ilość czasu jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego pielęgnowanie. Pojawia się w tym momencie również pewna szalenie istotna rzecz, a mianowicie dotycząca dostępu do prądu. Model elektryczny niestety odpada, jeśli mamy z tym kłopot. Źródło zasilania powinno znajdować się na tyle blisko, aby umożliwiało nam swobodną pracę, więc jeżeli takowej swobody nie mamy zagwarantowanej w stu procentach, wówczas zastanówmy się nad zakupieniem nożyc spalinowych. O czym jeszcze warty pamiętać – więcej na ten temat w dalszej części tekstu.
Parametry urządzenia
Na komfort naszej pracy wpływa m. in. to w jaki sposób nożyce do żywopłotów są skonstruowane. Zacząć należy od uchwytu, który powinien dobrze leżeć w dłoni. Uznani producenci dbają o to, by uchwyt posiadał ergonomiczny i odpowiednio wyprofilowany kształt. W sprzedaży znajdziemy takie modele nożyc, których uchwyt umożliwia pracę oburącz. Poza tym nie powinniśmy mieć problemów z takim manewrowaniem nim, by pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Wskazane jest ponadto, by uchwyt posiadał dodatkowe wyposażenie w postaci osłonki na rękę – najlepiej przezroczystej, gdyż wówczas łatwiej jest nam kontrolować to, co robimy i mniejsze jest ryzyko, że przez przypadek zrobimy sobie krzywdę (rzecz jasna nie trzeba chyba dodawać, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to podstawa).
Kolejna ważna kwestia dotyczy noży. Jeżeli będą po prostu kiepskie, ciężko nam będzie osiągnąć pożądany rezultat. Musimy więc zwracać uwagę na to jak zostały one wykonane i z jakiego materiału. Zdecydowanie najlepsze są takie modele nożyc, w których zastosowanie znalazły noże zrobione ze stali nierdzewnej wykrawane laserem i oszlifowane metodą diamentową. Naturalnie cena urządzenia jest odpowiednio wyższa, aczkolwiek takie wydatki opłaca się ponieść. Żywotność noży przedłuża regularne ich ostrzenie. Jeżeli nie chcemy robić tego we własnym zakresie, niech zajmie się tym wyspecjalizowany serwis. Długość noży także odgrywa nie małą rolę. Im szerszy żywopłot mamy do przycięcia, tym dłuższych noży potrzebujemy. Paramentom, na który zawsze zwracamy uwagę, kupując nożyce do żywopłotów jest ich moc. Duże i starsze żywopłoty wymagają zastosowania urządzeń o większej mocy. Najmocniejszy sprzęt jest używany przede wszystkim do celów profesjonalnych, np. do pielęgnowania miejskich żywopłotów.

March 13, 2013 This post was written by Categories: Uncategorized Tagged with:
No comments yet


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>